Yaşamsal Konular

Yumurta ve Yulaf

Merhaba arkadaşlar, seri halinde yazmayalı uzun zaman oldu ve bu yüzden haftalık seri yazılarıma başlamayı planladım ve ilk olarak bu yazı ile temeli atmaktayım. Her  hafta yaşam kategorimde 1 konu başlığını ele alıp, araştırmalar yapıp, edindiğim bilgileri kendimce yorumlayarak anlatmaya çalışacağım. Hem yazılarımı okuyan ziyaretçilerime hemde kendime genel kültür nezdinde bilgiler aşılamayı hedeflemekteyim. Bu hafta herkesin dert yandığı bir konudan bahsetmek istiyorum, Kansere karşı önlem almak.

Peki, neler yapmalıyız? Nasıl beslenmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz. Her şeyden önce besin listemizi güncellememiz gerekmekte, neler yediğimize dikkat etmemiz gerekmekte. Sağlıklı yaşamak isteyen herkesin besin listesinde olması gereken Yumurta ve Yulaftan bahsedelim.

Her gün tüketilmesi gereken iki besin: Yumurta ve Yulaf

Yumurta, Herkes bilir ki anne sütünden sonra tüm besin ögelerini içeren mucizevi besindir. Oldukça protein içermesinden ötürü sporcuların besin listesinden asla çıkmaz. Eğer sağlıklı yaşamak ve kansere önlem almak için Yumurtayı kesinlikle besin listenize eklemeli ve her sabah en az 1 adet yemenizi öneririm.

Son dönemlerde kansere karşı önlem için doktorların özellikle değindiği nokta ise lifli beslenmenin artırılması. Tahıllar arasında besin değeri oldukça yüksek olan yulafı diyet listelerinde görmemiz bizi hiç şaşırtmasa gerek. Kolesterol seviyesini düşürmesiyle bilinen yulaf kesinlikle besin listenizde olmalı, ayrıca yeterli ve dengeli beslenmenin başı olarak yulaf gösterilmekte. Yulafın nasıl tüketileceği konusunda tartışmalar olsa da ortak kanaat sabah kahvaltılarında ya da ara öğünlerde bir kâse yoğurda yemek istediğiniz kadar yulafı ekleyerek karıştırmak

Her ne kadar yumurta ve yulaf yenilmesini söylesek de sadece bunlarla sınırlı kalmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Sağlıklı yaşamın temel şartı spordur. Yeterli ve dengeli beslenme ile sporu bir arada tuttuğumuzda zaten kansere karşı önlemi almış olmaktayız.

Vücudumuz dinç tutmak için spor yapmalı ve besin listemizde yumurta ve yulafa yer vermeliyiz. İlk serimi burada sonlandırıyorum. Haftaya serinin  yeni yazısında görüşmek üzere, sağlıcakla 🙂

 

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın