Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri nedir?  Yönetim Bilişim Sistemleri uzmanı ne iş yapar? Bilgisayar mühendisliği yada işletme öğrencisinden farkı nedir? Üniversite tercihlerimi yaparken bu bölümü o kadar çok araştırma yapmama rağmen hala bölümle ilgili eksik bilgilerim mevcut ve kendi bölümümü tanımlamakta güçlük çekiyorum, kaldı ki henüz derin bir araştırma yapmamış arkadaşların bölümü tanımlamakta zorlanması gayet normal bir durumdur. Kariyer hedeflerimizi yapmamız ve ona göre kendimizi geliştirmemiz gereken bir evrenin içinde iken bölümün anlaşılamıyor olması oldukça zor bir durumdur.


Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS),
insan, teknoloji ve organizasyonu içine alan bir bilim dalıdır. Yönetim, bir yönetme, idare etme işidir. Bu iş ancak insanlar eliyle yapılır. Bilişim, bilginin teknolojik cihazlar aracılığıyla akla uygun olarak düzenli bir şekilde işlenmesi bilimidir. Sistem ise insanoğlunun elektronik cihazlarla bilgiyi işlemesi için bir düzen kurması, yol ve yöntem belirlemesidir.

YonetimbilisimsistemleriBir düzen kurulması için de bir işletme, kurum veya kuruluşa ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bilişim sistemleri, teknik ve işletme fonksiyonlarının yönetimsel bakış açılarını birbirine bağlayan konuları kapsamaktadır. Bir amaca hizmet etmeyen, insanların yararına sunulmayan bilgi faydasızdır. YBS, işletme faaliyetlerinin daha iyi hale getirilebilmesi için bilginin nasıl kullanılabileceğini göstermektedir.

bilisim_sistemleri_02Bilginin analiz edilerek insanlığın veya işletmelerin hizmetine sunulması, yeni hizmet veya ürünlerin ortaya çıkarılması, sorunlara çözüm olmak üzere yeni sistemlerin geliştirilmesi konularına meraklı ve ilgili kişiler için tercih edilebilecek bir alandır, Yönetim Bilişim Sistemleri, hem iş süreçlerine hem de bilgi ve iletişim teknolojilerine odaklanan uzmanlık alanıdır. Bu alanda elde edilecek olan bilgi ve beceriler muhasebe, finans, pazarlama gibi işletme fonksiyonlarında teknolojik gelişmeleri açıklamaya yardımcı olacak çözüm önerileri geliştirmeyi sağlar. Bu çözüm önerilerini hayata geçirecek ekiplerin kurulması ve yönetilmesi Yönetim Bilişim Sistemleri ’nin bir parçasıdır. Günümüz işletmelerinin rekabette öne geçebilmesi için en büyük güç olan bilgiyi etkin, verimli ve amaçları doğrultusunda kullanmaları zorunludur. Bu nedenle işletmelerin iş gereksinimlerini anlayıp bunlara teknolojik bir perspektiften bakarak çözüm önerisi geliştirecek uzmanlara ihtiyacı vardır.

Yönetim Bilişim Sistemleri ile Bilgisayar Bilimleri arasındaki temel farklar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Yönetim Bilişim Sistemleri Bilgisayar Bilimleri
Odak Organizasyon Yazılım
Amaç İşletme faaliyetlerinde maksimum etkinlik ve etkililik Güvenilir bilgisayar programı
Temel beceri Problem çözme Mantık / Yöntem
Temel görev Bilişim sistemleri için iş ihtiyaçlarını tanımlamak Tanımlanan ihtiyaçlar için bilişim sistemleri geliştirmek
Teori / Uygulama ağırlığı Eşit dağılım Uygulama
Genel iş unvanı Analist / Tasarımcı Program geliştirici
Kariyer amacı Üst düzey organizasyon yöneticisi Program yöneticisi

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın