Teknoloji Dünyası

Yapay zeka insanlığın sonunu getirirse?

Yapay zekanın insanlığının sonunu ne zaman getireceği konusunda herkes bi şeyler söylemekte, böyle bir konuya el atıp değerlendirmek benim boyumu aşar lakin sadece fikirlerimi beyan etmek için klavyemin tuşlarına dokunmaya başladım.

Yapay Zekanın tanımını yapmakla ne olduğunu anlatmakla başlamayacağım, çünkü yapay zekanın ne olduğunu neleri kapsadığını bilmeyen bir kişi için yapay zeka şu anda iki üç cümleyle anlatılacak bir konu değil.Bilgi edinmek isteyenler için Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka alanındaki gelişmeler hem dünyada yakın gelecekte yaşanması beklenen “yeni” sanayi devriminin ipuçlarını veriyor hem de bir çok kişiyi endişelendiriyor. Temel endişe sebebi, gittikçe akıllanan robotik sistemlerin bir gün “kontrolden çıkma” potansiyeli. Hızla ilerleyen çalışmalara bakıldığında bunu anlamak da mümkün zira her geçen gün bilişsel becerileri daha da geliştirilmiş sistemler ortaya çıkıyor.

Siri ile konuşurken ne düşünüyorsunuz? Google’ın otonom araçlarını da ilgiyle karşılıyorsunuz değil mi? Asimo’yu hala bir dönemin en büyük olaylarından biri olarak anabiliyoruz. Peki teknoloji ve yapay zeka bu hızla gelişmeye devam eder ve günün birinde Siri çileden çıkar, Google’ın otonom aracına Asimo’yu da alıp kendisiyle buluşmasını ve yolda karşısına çıkan tüm insanlara zarar vermesini söylerse ne olur?

Çok da yabancı olduğumuz bir kurgu değil aslında. Robotların ve yapay zekanın insanlığa karşı tehdit oluşturması, yapay zekaya sahip makinaların insanlığı sonlandırmaya karar verdiği The Terminator ve uzun süren bir savaştan sonra insanları birer batarya gibi kullanmaya başlayan makinalara karşı bir direnişin konu edildiği The Matrix gibi filmlerin işlemiş olduğu bir tema.Peki ya gerçek olursa? Buna karşı bi önlemimiz mevcut mu?

Yapay zeka konusunda Google sürücüsüz otomobilleri, İnsansız hava araçları, Apple Siri, Microsoft Cortana, Google Now, IBM Watson, IPsoft Amelia ve Asimo gibi bir çok gelişme mevcut ve halen de çalışmalar devam etmekte.

Tüm bu gelişmelere rağmen şu an için yapay zekayla her gün etkileştiğimizi söylemek zor. Robotlar hâlâ beceriksiz, günlük hayatımıza entegre olamadılar; ayakkabılarımızın bağcıklarını bağlamıyor ya da tırnaklarımızı kesmiyorlar. Ancak sensör teknolojisi, konuşma tanıma, bilgi arama ve diğerlerinde hızlı bir gelişme söz konusu.

Google’ın sürücüsüz otomobili yüz binlerce kilometre yol katetti. Ancak trafiğin yoğun olduğu bir yolda bir çocuğu ya da bir poşeti ayırabilecek mi, henüz belli değil. Pekiyi, ya bozulursa ne olacak? Bir kaza durumunda sorumlu kim olacak; araba mı, arabanın sahibi mi yoksa tasarımcı mı? Bu soruların yanıtı henüz bilinmiyor.

Peki insansız hava taşıtlarının askeri amaçla kullanımı konusunda garanti mevcut mu? Hedef kişileri bulup silahlarını onlara karşı doğrultup kullanıp kullanmama kararını kim verecek? Kişiyi öldürürse bunun ahlaki ve yasal sorumluluğu kimde yada kimlerde olacak?

Emin olduğumuz bir şey var ki; yapay zekanın tıbbi teşhisten cerrahiye, hukuktan muhasebeye kadar birçok alanda insanların işlerini elinden alacağı. Burada yine aynı soruyu tekrarlıyoruz: Ya işlerinde başarısız olurlarsa sorumlusu kim olacak?

Tüm bu yanıt bekleyen sorulara karşılık, toplumun bilgisayarlar tarafından giderek artan bir hızda dönüşüme uğrayacağı kesin. Peki Robotlar, aptal köleler olarak mı kalacaklar yoksa insana yakın yeteneklere sahip olacaklar mı? Onlara karşı sorumluluğumuz olacak mı? Sıkıldıklarında ya da üzüldüklerinde onları teselli edecek miyiz yoksa onlara ortada dolaşıp duran zombiler gibi mi davranacağız?

Uzmanlara göre, robot zekasının insan seviyesine gelmesi o kadar çabuk ve kolay olmayacak. Bazılarına göre 25 yıl, bazılarına göreyse imkansız. Son yapılan araştırmaya göreyse bu sürece daha 50 yıl var.

Bu konuyu daha çok konuşacağımız kesin. Kesin olan bir şey daha var ki; uzak gelecekte tüm bu konulara bakış açımızı insan beyniyle değil makine beyniyle değerlendirdiğimizde çok farklı noktalara ulaşacağız. Belki de evreni onların beyinleriyle çok daha iyi anlayıp ve analiz ederek dünyamızı değiştirebiliriz. Kim bilebilir?

 

yapay-zeka2
 

 

 

Yardımcı Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/culture/hay-festival/11605785/Astronomer-Royal-Martin-Rees-predicts-the-world-will-be-run-by-computers-soon.html

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın