Eğitimsel Konular,  Yönetim Bilişim Sistemleri

Swot analizi nedir? o da necidir?

Bilenler bilir, Sakarya Üniversitesinin naçizane bir öğrencisiyim. Pazarlama dersinde dersin asistan hocası Burçak hanım swot analizi ödevimizin olduğunu ve herkesin bir marka seçerek, markanın swot analizini yapmasını istedi.

Nedir bu swot necidir diye söyledim kendi kendime, hayatımda ilk kez duymuştum.

Biraz araştırdıktan sonra herhangi bir şeyin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini  yazmaktan ibaretmiş, ismi nedeniyle daha karmaşık bir şey bekliyordum 🙂

Aşağıdaki Kahve Dünyası swot analizi örneğini inceleyince zaten ne olduğunu hemen kavrayabilirsiniz.
kahve-dunyasi-swot-analizi

Neyse swot analizini nasıl öğrendiğimi ve vermiş olduğum tepkiyi gereksizce anlattım 🙂 Gelelim şimdi swot analizinin bana kattığı yönlere ve siz değerli okuyucularıma anlatmak istediğim asıl derdime.

Analizini yapacağımız şeyin herhangi bir şey olduğunu söylemiştim onu biraz açacak olursak şöyle örnek verebilirim;

firma, girişim, proje, ürün, kişi hatta bir blogun bile swot analizini yapmak mümkün ve en can alıcı hoşuma giden nokta ise  kişisel olarak güçlü ve zayıf noktalarımızı tespit etmek.

Şu zamana kadar kendimde gördüğüm güçlü ve zayıf yönleri oturup yazayım havasına girmemiştim ama swot analizini öğrendikten sonra şöyle bi kendime  zaman ayırıp tartıp biçtim 🙂

Şimdi oturup bilimsel bilimsel cümleler ile swot analizini nedir,  nasıl yapıldığını ve sonuçta dikkate alınması gerekenleri uzun uzun anlatamayacağım ama  kısa kısa değinebilirim,

Swot Analizi Nedir?

SWOT terimi  tam olarak Strength, Weaknesses, Opportunities ve Threats kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadan ibaret. Anlamı ise bir girişimin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, oluşabilecek yeni fırsatları ve tehditleri tespit etmektir.

SWOT Analizi Önemli Mi?

SWOT Analizi’ni bu kadar etkili ve faydalı yapan, normalde farkına varamayacağımız fırsatları gözler önüne sererek zayıf noktalarımızı anlamamıza yardımcı olması ve bize zarar verebilecek tehlikeleri önceden düşünüp önlem almamızı sağlamasıdır. Tabi ki tüm bunların olabilmesi için zayıf yönlerimizi ve tehditlerimizi cesurca itiraf etmemiz gereklidir.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda ki gibi boş bir kağıt alarak bir tablo oluşturmalısınız. Bu tabloda güçlü ve zayıf yönler size bağlı iç etkenler, fırsatlar ve tehditler ise çevreye bağlı dış etkenlerdir.

swot-analizi-ornegi

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın