Yönetim Bilişim Sistemleri

Piyasada Yönetim Bilişim Sistemleri ne durumda?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü okuyan ve okumak isteyen öğrencilerin şu sıralar oldukça merak ettiği bir duruma değinmek istedim.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü bir şevkle okuyan öğrencilerin veya sadece üniversite bitirdim diyebilmek için okuyanların piyasada yarattığı olumlu olumsuz etkiler zaman geçtikçe şekil alıyor.

Akademisyenlerin bir çoğu Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü işletme ve bilişim olarak değil de %50 si işletme %30’u bilişim ve %20’lik kısımına da optimizasyon, matematik endüstri mühendisliği ve karar alma sistemleri olarak ifade etmekteler.

Yönetim Bilişim Sistemleri dediğimiz olay tek başına bir bilim alanı olmanın ötesinde özellikle işletmeyi ve IT yi birbirine bağlayan bir köprü olarak karşımıza çıkmakta.

Peki Piyasada Ne Durumda Yönetim Bilişim Sistemleri?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencileri, içerisinde bilişim olan her işletmede kendisine yer edinebilir. YBS mezunları hem bilişim hem de işletme bilgileri sayesinde interdisipliner olmayan bölümlerden mezun olmuş adayları geride bırakmaktadır.

Lakin ve lakin bu durumu kendini geliştirmekte olan öğrenciler için geçerli bir durum olarak ele alabiliriz.

Peki genel standart ve piyasadaki gerçek koşullar nedir?

Piyasada nasıl bir Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi istenmekte?

Piyasada YBS formal olarak tam anlamıyla tanımlanmıyor fakat piyasada YBS’nin ne olduğu çok iyi biliniyor. Yönetim Bilişim Sistemlerine olan ihtiyaç da çok iyi biliniyor ama piyasa çoğu yerde olduğu gibi biraz uyanık davranıyor.

Piyasa Tüccar kafasıyla bakıyor. Ben bir tane anahtar alayım o anahtar tüm kapıları açsın mantığı var. O anahtar da genellikle bilgisayar mühendisleri oluyor. Dolayısıyla Piyasa YBS cinin ne katacağının farkında ama maliyeti yüksek olacağı için YBS’ciyi görmezden geliyor.

Onun yapacağı işi bilgisayar mühendisi de yapar yazılım mühendisi de yapar ya da benim teknik elemanım her ikisini de yapsın modunda ama bu durum şirketlerdeki kurumsallaşma arttıkça özellikle de bilişim alanındaki kusurlar arttıkça değişmekte ve şirketler bu böyle olmuyormuş, YBS’ciye ihtiyacımız var demekteler.

Kısacası YBS öğrencisi kendini geliştirdiği sürece piyasa tabiri ile tüm kapıları açacak anahtar olabilmekte.

Prof. Dr. Erman Coşkun Hocama Teşekkürler..

Aziz Şimşek

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın