Teknoloji Dünyası

Nasıl websitesi sahibi olunur?

2000’li yılların başında bir web sitesi sahibi olabilmek için en temel seviyede bile olsa HTML kod bilgisine sahip olmak gerekiyordu. Zamanla gelişen yazılım dilleri web sitelerini daha görsel hale getirdi, ayrıca gelişen web programlama dilleri sayesinde web sitesi sahibi olabilmek için kod bilgisinede gerek kalmadı. Tabii kendinize özgü bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız ya web programcılığını öğrenmelisiniz yada paraya kıyıp bu işi profesyonelce yapan şirketlerle veya  freelance olarak çalışan yazılım uzmanları ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

Tabii ki artık daha önceden de bahsettiğimiz gelişen web programlama dilleri sayesinde kod bilgisi ya da domain ve hosting masrafı dışında bir meblağ harcamadan da web sitesi sahibi olabilirsiniz.

websitesiPeki nasıl ?

Ücretsiz web sitesi sahibi nasıl olacağınızı anlatmaya başlamadan önce domain ve hosting terimlerini de açıklamamız gerekiyor sanki;  Domain nedir ? Domain (alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.. Mesela benim kişisel blogumun alan adı www.azizsimsek.com.tr

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web sitesine ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Domain ve Hosting alarak web sitenizi hazır web scriptleri ile de kurabilirsiniz. Hazır scriptlere örnek verecek olursak da wordpress, joomla, mybb vb. Elbette bunlar için biraz olsun teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Kardeşim benim hiçbir bilgim yok ama bir web sitem olsun derseniz de bunun içinde çözümler hazır. Hatta tek kuruş harcamadan web sitesi sahibi olursunuz, bunlar içinde blogger.com yada wordpress.com adreslerini kullanabilirsiniz. Bu sistemler size adınız.blogger.com yada adınız.wordpress.com şeklinde bir alan adını verirler. Bu alan adını verdikleri yetmezmiş gibi birde size hazır  kurulmuş teması olan web sitenizi tek tuşla açabilirsiniz.. Tabii herkese aynı tasarımları sundukları için pek cazip gelmeyebilir öncelikle ama internette bulabileceğiniz milyonlarca temayı kullanarak size özel bir web sitesinin sahibi olabilirsiniz. Ama en başında bu sistemlere üye olmanız gerekiyor, tabi üyeliğin ücretsiz olduğunuz söylemeye gerek bile duymuyoruz.

İşte bu kadar kolay ! Ama lütfen unutmayın bir heyecanla kurduğunuz web sitesi, sanal ortamı çöplük haline getiren web sitelerine benzemesin, özgün içerikten mahrum bırakmayın sitenizi…

Ben blog yazabiliyorum ama teknik kısımdan anlamıyorum diyorsanız iletişim bölümünden mail gönderebilirsiniz.

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın