Teknoloji Dünyası

Microsoft Linkedin’i satın alıyor peki sonrası?

Hepimizin tabiri ile koskoca bir dev  olan Microsoft, iş bazlı profesyonel sosyal ağ olan Linkedin’i satın alıyor hemde 26.2 milyar dolara alıyor.

Ödemenin tamamı nakit olacak şekilde, hisse başına 196 dolar ödenecekmiş. Anlaşma ise 2 yıl içinde imzalanacakmış.

Peki Microsoft neden Linkedin’i değerinden %49.5  daha fazla fiyat ödeyerek satın alıyor. Nasıl bir strateji izleyecek bunlar merak konusu..

Microsoft’un açıklamasına göre Linkedin, özerk olarak marka ismini, kültürünü ve bağımsızlığını koruyacakmış ve şu andaki  CEO’su Jeff Weiner görevini yapmaya devam edecekmiş, bu satın alınma tarzı bana  Facebook’un Whatsapp’ı satın aldığı dönemi hatırlattı.

Linkedin, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, Microsoft ve Linkedin, profesyoneller ve kurumları kuvvetlendirmek için güçlerini birleştiriyor dedi.

 

Peki bu satın alma neye işaret? Neler olacak herkes bi tahmin yürütüyor ama bi açıklama mevcut bu konuda,

 

Microsoft CEO’su Satya Nadella açıklamasında Linkedin sosyal ağının gerçek bir platform olarak Microsoft Office’e entegre edileceğini duyurdu. Office programı bilgisayar başında belirli bir işi tamamlamaya çalıştığınızı anladığı zaman, Linkedin tıpkı sarı sayfalar gibi davranarak size işinizi yapacak kişiyi önerecek.

Benim anlayabildiğim kadarıyla internette yaptığımız iş ile alakalı tamamlanması gereken kısımlar için işçi aradığımızı anladığı an bize elimizdeki işi yapabilecek örnek işçiler önerecek gibi duruyor.

Boyacı arasak dahi Microsoft bize yaşadığımız alanda çalışan yada çalışabilecek boya ustalarını önerecek gibi duruyor.

Bu durum gerçek olursa eğer Microsoft, Google ve Facebook’a ciddi anlamda rakip olacak.

Şu anda sadece tahmin yürütmekten başka bir şey yapamayız, olacakları bekleyip hep birlikte göreceğiz, umarım Linkedin’i Microsoft’un aldığına pişman olacağımız bir sonuç çıkmaz ortaya..

 

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın