Eğitimsel Konular

Kişisel Blogda Olması Gerekenler – 1

Kişisel Blog  belli başlı kategorileri olmayan blog yazan kişinin bir nevi günlüğü diyebileceğimiz, yazarın düşünceleri ve yorumları ile süslenmiş bir çok konudan oluşan yazıların bulunduğu blog türüdür.

Kişisel Blog yazanların bazıları kendi adını kullanır, bazıları ise kendine bir rumuz bulur. Rumuz ile yazan yazarları kişisel olarak pek desteklemiyorum.Çünkü rumuz kullanılarak açılan bloglar  daha çok +18 küfür ve edepsiz paylaşımların mecrası haline dönmekte.Her neyse kişisel görüşümden ziyade yazı konumuza dönecek olursak yazarın kendi adını kullanarak yada rumuz kullanarak yazdığı kişisel blogların hepsinde muhakkak olması gereken bazı özellikler vardır.

  • Sade Tema 

Kişisel Blog yazarlarının karma karışık portal sitelerinin kullanması gereken temaları kullanması kişisel blogu için -1 puan niteliğindedir. Çünkü ziyaretçi kişisel blogta rahat rahat dolaşıp yazıları okumak istemektedir. Karma karışık her taraftı birbirine girmiş yada anasayfasın da 10+ kategoriyi tek tek ayırmış  her kategoriden yazıya yer vermeye çalışan bloglar karmaşık yapısından ötürü pek tercih edilmemektedir. Kişisel blogların Anasayfasında en fazla 5 kategoriden yazı olmalı, daha fazlası göz yormakta ve karışıklıktan ötürü ziyaretçinin blogta yazı okumasına imkan vermemektedir.

  • Hakkımda Sayfası 

kisiselbloghakkimdasayfasiKişisel blogları diğer bloglardan ayıran en önemli özelliklerden biridir, yazarın kendisini tanıttığı aynı zamanda yaptığı projeleri ve okuduğu okulları anlatırken Cv’sini bi nevi paylaştığı sayfadır Hakkımda Sayfası..

Kişisel blogları ayıran diğer bir özellik ise blog içerisinde her ne konu üzerine yazılırsa yazılsın içerisinde muhakkak yazarın kişisel yargısı bulunmalıdır.

Nesnel bir durumu anlatırken bile yazarın görüşünü yazı içerisinde bulunmalı, yazarın konu hakkındaki yargısı okuyucunun beklentisini karşılamak adına oldukça önemlidir.

Kişisel Blog okurları sizin görüşlerinizi merak ettiği için sizin blogunuzu takip eder ve girip okur.Durum böyle olunca düşüncelerinizi okudukları için yazarın kaç yaşında olduğunu, neye benzediğini, nelerle ilgilendiğini bilmek istiyor. Bu noktada takipçilerinizin bu merakını giderebilecek bir hakkımda sayfası oluşturmanız gerekiyor.

İlk aşamada kendinizi anlatmak başka bir konuda yazı yazmaya göre daha zor gelse de biraz uğraşla bunun altından kalkabilirsiniz. Yazmanızı kolaylaştırabilmek için, “ben bu blogu okuyan biri olsaydım neyi merak ederdim?” diye düşünerek yazınızın ana konularını oluşturabilirsiniz. Kendinizden, neler yaptığınızdan ve hayat görüşünüzden bahsettikten sonra, yazınızın sonunda belki de yazdığınız blogla ilgili bir şeyler paylaşabilirsiniz.

  • Kategori Menüsü

kategoriBelirleyeceğiniz kategorilerin devamlı üzerinde bi şeyler yazdığınız konular olması gerekiyor. Bir konuyu bir kategori haline getirebilmek için en azından içerisinde 5 tane yazı olması gerekiyor. İçerisinde birer tane yazı olan kategoriler oluşturmanın bir anlamı yok.

Yazıları kategorilere bölmek, takipçilerinizin yazılarınıza kolay ulaşabilmesini sağlarken, aynı zamanda blogunuza yeni uğrayan ziyaretçilerin blogunuzda hangi konular üzerine yazılar bulunduğu hakkında fikir edinmelerine yardımcı olur.Kategoriler blogunuzda kolayca görülebilecek bir yerde olmalıdır

  • İletişim Sayfasıiletisim

Takipçilerinizin size ulaştırmak istediği yorumları, önerileri ya da hoşlanmadıkları bazı konular olabilir. Bunu size iletebilmek için hemen blogunuzda bir mail adresi, ya da iletişim formu arayacaklardır. İletişim sayfası takipçilerinizin size kolayca ulaşmasını sağlar.

  • Yorum Özelliği

Bir blog canlı olduğunu yorumlarla dile getirir. Canlılığın sembolü olan yorumlar aynı zamanda yazının konusu üzerine daha fazla bilgi ve düşünce paylaşımına olanak tanır.

yorumKonuyu okuyucu açısından düşünürsek, yazının konusu okuyucunun ilgili olduğu bir konuysa ya da ilgili olmasa da yazı onu etkileyebilmişse, okuyucu bunu dile getirmek isteyecektir. Yazının sonunda yorum bölümü olmadığını gördüğünde ise okuyucu hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu yüzden blogunuzda yorum özelliğinin aktif olduğundan emin olun.

Yorum kısmının diğer bir özelliği ise okuyucuya hiçbir platforma bağlanmadan yorum yazma imkanının sunulmasıdır.Bazı bloglarda facebook yorum eklentisi ya da discuss yorum yazma eklentisi kullanılıyor. Bana kalırsa blogger ve wordpress‘te olduğu gibi kişinin hiçbir platforma bağlanmasına gerek kalmadan yorum yazabilmesi gerekiyor.

 

Kişisel Bloglar da olması gerekenlerin 1.inci serisinde temel özelliklerden bahsetmeye çalıştım.Sizin de önemli gördüğünüz konular varsa hemen aşağıda dile getirebilirsiniz 🙂

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir yorum

Bir Cevap Yazın