reklam

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

2 sene önce Aziz Şimşek tarafından yazıldı ve hakkında Yorum

Kendimizi geliştirmek belirli bir alanda olmalı yoksa her alanda gelişmek imkansız bir şeydir.

Kendimizi geliştirmek için öncelikle bir alan veya bir meslek seçmek en doğru adım olacaktır.

Madde madde inceleyecek olur isek Kendimizi geliştirmek için ele alacağımız modüller nelerdir;

” 1. Alan Seçimi yapmak / Meslek Seçimi yapmak ”

” 2. Alan ile ilgili gerekli eğitim düzeyini okumak ”

” 3. Alan ile ilgili kurslara ve derslere katılıp daha fazla alan bilgisine sahip olmak ”

” 4. Pratik yaparak alan konusunda deneyim kazanmak ”

” 5. Alan ilgili konferans / oturum ve sunumlara katılarak bilgi düzeyini artırıp, gelişmeleri takip etmek ”

kendimi-nasil-gelistirebilirimBir alanda kendimizi geliştirmek için uygulayacağımız 5 modülü söyledim.

Bunlar sadece benim fikir çerçevemden oluşmakta olup resmi bir veri değildir.

Modüllerimizi tek tek ele almaya başlayalım.

1.Alan seçimi yapmak

Kişisel zevklerimiz ve yeteneklerimiz doğrultusunda ilgi ve alakamızın olduğu merak ettiğimiz, hayranlık duyduğumuz kişilik özelliklerimize uygun bir alanı seçmek gereklidir.Bu işlem biraz zordur çünkü insan kendini tam olarak keşfetmiş değildir.

Gerekirse uzun süre düşünülmeli ama kesin ve kararlı bir sonuçla alan seçilmelidir.

2. Alan ile ilgili gerekli eğitim düzeyini okumak

Seçtiğimiz alan/meslek için gerekli eğitim düzeyini öğrenip ilköğretim – lise- üniversite – yüksek lisans – doktora vs. tek tek bitirmeliyiz.Alanımızda gelişmek için öncelikle o alan için gerekli eğitim düzeyine sahip olmalıyız.
3. Alan ile ilgili kurslara ve derslere katılıp daha fazla alan bilgisine sahip olmak

Seçtiğimiz alanın eğitimini veren kurslara ve ders veren kişilere başvurup alan hakkında elde edebileceğimiz kadar ayrıntılı ve geniş bilgilere sahip olmalıyız.Günümüz dünyasında iş bulabilmek için alan / meslek için tek üniversite eğitimi almış olmak kafi değildir ekstra kendimizi geliştirdiğimizi gösteren sertifikalara da sahip olmalıyız.Katılacağımız kurslarla da bu sertifikalarımızı almış olacağız zaten.

4. Pratik yaparak alan konusunda deneyim kazanmak

Seçtiğimiz ve bilgi sahibi olduğumuz alan / meslek ile ilgili deneme/pratik iş süreci olacak şekilde çalışmak.Çalışma zarfında alan/meslek ile ilgili pratik ögrenimlerimizi kural haline getirerek belirli bir çalışma düzeni ve prensibi belirlenmeli ve sahip olunmalıdır.Düzensiz iş kimse için yarar sağlamaz, düzenli bir çalışma sürecine sahip olmalıyız.Bunu da gerek staj gerekse pratik iş süreçlerinde kavramalıyız.

5. Alan ilgili konferans / oturum ve sunumlara katılarak bilgi düzeyini artırıp, gelişmeleri takip etmek

Alan hakkında artık bilgi sahibi ve deneme/pratik iş sürecini geride bıraktık.Artık alanımızda bir işe başlamış ve düzenli maaş ile çalışıyoruz ama bu da yeterli değildir.En iyisi olmayı istemelisiniz, sürekli çalışırken bile kendimizi geliştirmeliyiz.Öncelikle Alanımızla ilgili yeni gelişmeleri ya da uzman eğitim konferanslarına, oturumlara ve sunumlara katılmalıyız.

Teknolojik gelişmeleri takip etmeliyiz.Alanımızın teknolojik gelişimini işimize uyarlayabilmeliyiz.Bu kadarı da yetmez! Alanımızın etkileşim içinde bulunduğu diğer alanlar / meslekler hakkında bilgimizi artırmalı ve yapabiliyor isek etkileşim içinde olunan alanlarda bilgi ve pratik sahibi olunmalıdır.

Günümüz iş dünyasında çok para kazananlar genelde kendi alanında en iyisi olup etkileşimli alanlara da hükmedebilenlerdir.

Bence görüşü altında ve benim fikir çerçevemde yazılmış bir yazıyı okudunuz, bilimsel ve istatiksel bir dayanası yoktur.Şahsi görüş ve fikirden ibarettir.

Etiketler :  
nasılyakışıklıolunur
Okuldan mezun oldunuz, eğer birkaç şanslı insandan biriyseniz ilk işinize başlayabilirsiniz.Değilseniz başarıyı yakalamak için hazırlıklı olmalısınız. Bunu da öncelikle dış görünümünüz ve okulda öğrendiğiniz bilgilerinizle başarabilirsiniz. Gençlik günlerinizde yap...
zengin-birisi-ile-evlenmek-isteyen-kiza-ibretlik-cevap-ilgincbirbilgi
Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James Dimon’un, zengin koca avcısı bir kızın kendisine attığı bir elektronik postaya verdiği ibretlik cevap. Zengin birisi ile evlenmek isteyen bir kızın J.P. Morgan’a yolladığı elektronik posta : Sayı...
hoşgörü
Daha önce bu kadar içten içliye dikkatimi çekmemişti.Bazı kişilerin çok savunucu ve bazılarının ise çok kışkırtıcı tutumlar izlediğine şahit oldum.Öncelikle ülke içinde var olmuş olan bi taraflaşma ve ayrımcılık gerçekten aşırı ilerlemiş durumda.. Hoşgörüyü özlü...