Girişimcilik

Kadın Girişimci Örneği Tülin Akın

İlk girişimcilik yazımda her hafta yazmaya çalışacam desemde aradan 1 ay geçmiş, Girişimcilik Hikayesi Seri -2 de Başarılı kadın girişimci Tülin Akın’dan bahsetmek istedim. Melis Dabaoğlu’nun Tülin Akın ile röportajından kesitlerle başlayalım.

”Mıncıklamadan domates mi alınır?” dediler

24 yaşındaki Tülin Akın, Türkiye”nin, tarım sektörü için oluşturulmuş ilk ve tek tarımsal e-ticaret platformu olan www.tarimsalpazarlama.net”in proje koordinatörü. Öğrenciyken başladığı projeyi ticari boyuta taşıyarak kendi içinde 12 kişiye istihdam yaratabilecek hale getirmiş. Bugün 6 binin üzerinde üyesi olan site her hafta düzenli olarak 27 bin kişiye, yeni işbirliği olanaklarını bildiren bir e-bülten ile ulaşıyor.

tulinakinİstanbul”da doğup, öğretmen bir ailenin çocuğu olarak eğitimini Anadolu”nun çeşitli okullarında tamamlayan Tülin Akın”ın hikâyesi, 2003 yılında Akdeniz Üniversitesi”ne bağlı Korkuteli Meslek Yüksek Okulu Tarımsal Pazarlama bölümüne girmesiyle başlıyor. Okuldayken, tarımsal üretim bölgelerine yaptığı ziyaretlerde tarım sektöründeki iletişimin çok ilkel koşullarda gerçekleştiğini görmüş ve www.tarimsalpazarlama.net platformunu hayata geçirmeye karar vermiş. Sektörün duyarsızlığına ve desteklemek yerine kösteklemesine rağmen projeyi Türkiye ve yakın ülkelerde duyurmayı başarmış. İsrail, Hollanda, Almanya, İspanya ve İtalya”dan gelen talep ve işbirliği imkânlarını site üzerinden duyurmaya başladığında projenin kırılma noktası gerçekleşmiş ve bilinirlik seviyesi oldukça yükselmiş.

Akın, bilgisayarla tanışmasını şöyle anlatıyor; “15 yaşımda liseden mezun olduktan sonra iki kez üniversiteyi kazanmama rağmen ailem beni okula göndermedi. Bilgisayarla ilk tanışmam 2000 yılında bir bilgisayar kursunda oldu. Bilgisayar programlarını öğrenmekle işe başladım, öğrendiğim her program bana yeni işlerle geri döndü. İnternetle de tanışmamla, dünyayı yeniden keşfettim. Aradığım, merak ettiğim her şeyi bulup, çok zor işlerin kolaylaştığını gördüm. Mesela ”kapı kapı iş aramak” deyimini internet yok ediyordu.” Bilgisayar öğrendikten sonra çalışma hayatına atılmış ve kendi parasını kazanıp, tekrar sınava girmiş ve üniversiteyi kazanmış Tülin Akın. Bu sefer kendi masraflarını karşılayabildiği için, ailesi maddi zorluk yaşamadan üniversiteye gidebilmiş.

”İnternet günahtır”

tarimsalpazarlamaVe Akdeniz Üniversitesi Tarımsal Pazarlama bölümünde okurken de internetin nimetlerinden yararlanmayı aklına koymuş. “Türkiye”de tarım alanında çok büyük bir pazarlama sorunu vardı. Tüm dünyada, pazarlamada aktif olarak kullanılan internetin bu yönde de kullanılabileceğini düşündüm ama yapacağım işin en büyük zorluğu, internet kullanımı çok az olan bir kesime internet projesi yapıyor olmamdı,” diyen Akın, bu alanda yeni internet kullanıcıları oluşturmak için ilgi çekmek zorunda olduğunu görmüş. Tabii bu arada bir ekip oluşturmuş, onu da internet aracılığıyla yapmış. “İnternete bıraktığımız bir ilan sayesinde programcımız Devrim Altınkurt”la tanıştık ve tam sekiz ay birbirimizi görmeden iş yaptık.

tulinakin-tarimsalpazarlamaBirçok arkadaşımız projeye evden çalışarak devam ediyor ve biz koordinasyonu internet üzerinden sağlıyoruz,” diyor. Bu arada Türkiye”nin belli başlı gerçekleri, ekibin yaşadığı en önemli sorunların kaynağı olmuş. İnternet kullanımının çok düşük olması, tarım sektörünün az tahsil görmüş kişilerden oluşması ve karar verici kişilerin internet kullanmaması, bunların belli başlıları. ”İnternet günahtır,” diyenler, ”Mıncıklamadan domates mi alınır?” diyenler olmuş. ”Bırak bu projeyi, gel bizde çalış,” diyen iyi niyetliler de çıkmış! Bütün bunları kulak arkası eden Akın, arkadaşlarıyla birlikte projesini anlatmak üzere pek çok fuara katılmış. Üretici bölge toplantıları gerçekleştirmiş, düzenli olarak bilgilendirme mesajları göndermiş, bıkıp usanmadan internetin mutfakta mikser kullanmaktan ya da çiftçi için traktör kullanmaktan daha zor olmadığını anlatmış. Şimdi birçok çiftçi onun bu uğraşları sonucunda ürünlerini internet üzerinden satıyor ve kendisine yarar sağlıyor. Tülin Akın, bu başarı öyküsünün arkasında ihtiyaca yönelik içerik hazırlamalarının, siteyi sıklıkla güncellemelerinin, vizyon çalışması yapmalarının ve çiftçileri yurt dışı bağlantıları ile tanıştırmalarının olduğunu söylüyor.

Tülin Akın hakkında yeterince bahsedemezsek de  Tarımsalpazarlama.com ‘un girişim öyküsünden yeterince bahsettik. Türkiye de değerli kadın girişimcilerin çoğalması temennilerimle girişimcilik hikayesi seri 2 yazıma noktayı koyuyorum.

 

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın