Girişimcilik

Girişimcilik Hikayesi Asya Lale

Girişimcilik üzerine ilk kez yazı yazmaya yelteniyorum. Başarabilirsem seri haline getirip her hafta 1 girişimcilik öyküsünü dilimin döndüğünce anlatmaya niyetlendim.

Girişimcimiz Ali Yetgin, Konya’nın İçeriçumra Kasabası’nda doğmuş büyümüş.Hikayemizin yeri ise Konya’nın İçeriçumra ilçesi, İçeriçumra’da genellikle pancar, buğday, arpa, kavun gibi şeyler ekilir, yıllardan beri bu değişmez. Herkes babadan oğula bunlarla büyüyor.
Ali Yetgin, yıllarca devlet kuruluşlarının alt yapı müteahhitliğini yapmış. 1996 yılında Hollanda’ya yaptığı bir iş seyahatinde şans eseri gördüğü lale tarlaları ilgisini çekiyor, Hollanda’ya ilk lalenin Selçuklular zamanında bizim topraklarımızdan gittiğini öğreniyor. Selçuklu’nun başkenti Konya, o zaman düşünüyor ve kararını veriyor. Toprak, su, güneş, insan hepsi biz de var diyerek başlıyor işe.

İlk başta işler umduğu gibi gitmiyor, Konya’daki iklim nedeniyle laleler oldukça geç açıyor. Araştırmaya başlıyor, bir yerde hatamı yaptım diye. Konya’nın iklimi ve toprağı gayet uygun ama turfanda yetiştirmek için uygun değil. Lale, Konya’nın soğuğunu, güneşini ve bol mineralli toprağını seviyor.

Daha sonra 4 çeşit lale ve 1 milyon lale ile Çumra’da işe başlıyor. 1 milyon lalenin başında bekleyip, milletin laflarını göz ardı edip sonunda başarıya ulaşıyor. ” Bu adam delirmiş çiçekle uğraşıp duruyor, kendi batacak olan çoluğuna çocuğuna olacak  ” gibi yüzlerce söze gögüs gerip başarıyı elde etmek bence gerçekten girişimciliğin şartı.

Eğer Ali Bey; Pancarı, buğdayı devlet alır elimde kalmaz. Çiftçi için bu garantidir demiş olsaydı her yıl devlet pancara otuz kuruş daha fazla verir mi diye haber bültenlerini izlemeye mahkum olacaktı.

ali-yetgin-asyalaleŞu anda lale üretimi konusunda dünyada bir numara olan Asya Lale Şirketi Hollanda’ya lale ihraç ediyorlar.Asya Lale firması, 1998 yılından bu yana Konya’da lale ve diğer soğanlı bitkilerin üretimini yapıyor.

Türkiye’deki en büyük soğanlı bitki üreticisi olan firma, yaklaşık 6 bin metrekarelik soğuk hava deposuna sahip, 400.000 metrekare alanda, 80 farklı çeşit ile 60.000.000 lale üretiyorlar.

Firma, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda belediye ve özel sektör için soğanlı bitki üretiyor.

Her girişimcinin karşılaştığı gibi Ali Beyi eleştirenler halen pancara gelecek 30 kuruş zammın haberi için haberleri izlemeye devam ediyor.

Bu arada Asya Lale firması internet girişimciliğini de ellerinde tutarak alanlarında lider olmayı başarmışlar. Google’da lale siparişi kelimesinde ilk sırada yer almaktalar.

Lale Siparişi – www.lalesiparisi.com

Firma hakkında bilgi için www.asyalale.com

Unutmamak gerek ki gerçek girişimci, girişim ışığını görüp risk alabilendir.

 

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir yorum

Bir Cevap Yazın