Toplumsal Konular

Engellilere Bakış Açımız

Öncelikle hoş geldin, bu yazıyı okumaya başlamadan önce yazar olarak senden bir ricam var. Lütfen ön yargılarını bu yazıyı okuyup yorumlarken ön planda tutmamanı istiyorum. Bu sayede beni daha iyi anlayacağını umuyorum..

Bir topluluk içerisinde bulunduğumuzda ya da birebir arkadaş ortamında yeni tanıştığımız biri olduğunda, yeni tanıştığımız kişiye dair aklımızda kalan şeyleri listeleyecek olursak;

  • Adı, Soyadı
  • Yaşı
  • Boyu,Kilosu,Göz Rengi
  • Nereli olduğu / Memleketi
  • İşi gücü / Mesleği / Okulu

Yukarıda saydığım şeyler ve benzerleri aklımızda kalabilecek unsurlardır. Yeni tanıştığımız kişi ile samimi olup bir konu hakkında konuşmaya muhabbet etmeye başladığımızı varsayalım.

Bu yeni tanıştığımız kişi belirli süre zarfında gerçekten anlaşabildiğimiz ve hoş sohbeti olan bir arkadaşımız olarak hayatımızda yer edindi.Bu kişi ile bir çok etkinliklere beraber katılıyor, artık daha fazla zaman geçiriyoruz.

Her şey bu kadar güzel ilerlerken arkadaşınızın gözlük kullanıyor olması sizin için her hangi bir sorun teşkil eder miydi?

Yine Her şey bu kadar güzel ilerlerken arkadaşınızın işitme cihazı kullanıyor olması sizin için her hangi bir sorun teşkil eder miydi?

Yine Her şey bu kadar güzel ilerlerken arkadaşınızın sağ bacağına platin takılmış ve bir ayağının diğerinden daha kısa olması sizin için bir sorun teşkil eder miydi?

Yine Her şey bu kadar güzel ilerlerken arkadaşınızın astım ve benzeri burun hastalıklarından ötürü hızlı nefes alıp veren birisi olması sizin için her hangi bir sorun teşkil eder miydi?

Tüm bu sorulara gerçekten eğer böyle bir olay yaşamış olsaydınız vereceğiniz gerçek tepkiyi düşünerek cevap verin..

Ve son olarak şunu söylüyorum; Ya şu yeni tanışılan kişi siz olsaydınız? Cevabın ne olmasını isterdiniz?

O kadar yazdım, sordum ama biliyorum ki sende değişen hiçbir şey olmayacak. Çünkü ben bir yazı ile seni daha olgun ve ileri görüşlü yapacak değilim. Peki neden yazıyorsun bunları diye soracak olursan dostum, Sana şunu söyleyeyim ” İçimden geldi, Özgürce Saçmaladım ”

Bu yazı için yorum yazmak ister misin? / Yorumunu bekliyorum..

 

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın