Toplumsal Konular

David Vetter’ın Hayat Hikâyesi : Balonlara Gözlerini Açmak

21 Eylül 1971’de Texas Çocuk Hastahanesi’nde doğduktan tam 20 saniye sonra, ölene kadar hayatını sürdüreceği bir balonun içine konuldu.

Fotoğraf: http://cbsnews2.cbsistatic.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak
Aslında ailenin ilk erkek çocuğu da bu hastalık sebebi ile ölmüş. Ailenin bir kız çocuğu olduktan sonra annenin Vetter’e hamile olduğu ortaya çıkmış. Bu hastalık sadece erkek çocuklarda görüldüğü için, aileye % 50 şansları olduğu söylenmiş.
Fotoğraf: https://dailyfunnyphotos.files.wordpress.com
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak4
Doktorların, David 2 yaşına gelene kadar hastalığın çözümünü bulabiliriz demeleri üzerine anne, çocuğu doğurmaya karar vermiş.
Fotoğraf: http://www.worldmag.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak3
NASA tarafından yapılan ve bir dizi balondan oluşan yaşam alanında David büyümeye başlamış. Tam 6 yaşına kadar bu yaşam alanından çıkmamış. Ailesi ile sadece balonlar arkasından konuşabilmiş.
Fotoğraf: http://images.agoramedia.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak2
6 yaşına gelince, NASA, David için özel bir elbise yapmış ve David ilk defa kendi ayakları üzerinde dışarı çıkmış. Annesi ilk defa David’i kucağına alabilmiş.
Fotoğraf: http://communityimpact.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak5
Fakat David bu elbiseyi giyerken her seferinde 24 farklı giyme prosedürü ve 28 farklı çıkarma prosedürü uygulamak zorundaymış. Tabi ne annesi ne de David bu işlemlerden zerre kadar şikayetçi değillermiş.
Fotoğraf: http://cbsnews2.cbsistatic.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak6
David aynı zamanda eve gelen bir öğretmen yardımıyla yaşıtları gibi eğitim alabiliyormuş. 1979 yılına gelindiğinde ise doktorlar David’e kötü haberi vermiş; bir 10 yıl kadar daha potansiyel bir tedavi bulunamayabilirmiş. 2 yaşında balonlara veda etmesi beklenen David, bir 10 yıl kadar daha balonlarla yaşamak zorundaymış.
Fotoğraf: http://communityimpact.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak7
1983 yılında, doktorlar David’e kız kardeşinden ilik nakli yapmaya karar vermişler. Başarılı geçen ameliyattan sonra David ilk kez hasta olmuş. İshal, ateş, şiddetli kusma ve bağırsak kanaması durmayınca; doktorlar David’i ilk kez tamamen balonlardan çıkarmışlar.
Fotoğraf: http://vector.childrenshospital.org/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak8
Dışarıda sadece 7 gün dayanabilen David, 22 Şubat 1984’te 13 yaşında hayata gözlerini yummuş. Arkasında ise insanlığa büyük bir miras bırakmış. David’in kan hücreleri ile geliştirilen bir tedavi yöntemi ile bugün SCID hastası çocukların büyük kısmı normal hayatlarına geri dönebiliyor.
Fotoğraf: http://2.bp.blogspot.com/
david-vetterin-hayat-hikayesi-balonlara-gozlerini-acmak9

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın