Teknoloji Dünyası

Aylar sonra web dünyası

Evet evet, aylardır yazmıyorum, şimdi bir sürü bahane sunabilirim şu yüzden yazmadım, şu oldu, başımdan şu olay geçti, şu işle meşguldüm falan filan art arda sıralayıp hem kendimi hem de seni kandırabilirim.

Blogumla ilgilenmediğim süre zarfında yeni öğrenmiş olduğum bir söz ile bu konuyu netleştirmek istiyorum, bir işi gerçekten yapacaksan, hiçbir bahanenin arkasına saklanma..

Kısacası gerçekten yazmak istemediğim için aylardır suskun bir halde blogum..

Yazmamak üzerine çok yazdım ve bana bile sıkıcı geldi artık 🙂

Peki neyden bahsedeceğim bu yazıda ona değinmek istiyorum;

Şu sıralar web tasarım dünyası üzerine dikkatimi çeken  gelişmekte olan web tasarım trendlerini ve web sitenizde nereye odaklanmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde kullanıcı deneyiminin, web sitesi optimizasyonunun, web site tasarımının en güncel istatistiklerinden ve bilgilerinden bazılarını senle beraber inceleyim;

Genel web tasarımı istatistikleri

 1. İçeriği okumak için 15 dk verildiğinde, insanların 2/3’ü düz bir şeyden ziyade güzel tasarlanmış bir yazıyı okumayı tercih ediyor. (1)
 2. İnsanların % 39’u eğer bir web sitesinin resimleri yüklenmiyorsa veya yüklenmesi uzun zaman alıyorsa o web sitesi ilgisini çekmiyor. (1)
 3. İnsanların % 51’i “kapsamlı iletişim bilgileri”nin bir çok şirketin web sitesindeki en önemli eksiklik olduğunu düşünüyor. (2)
 4. İnsanların % 38’i bir web sitesinin eğer içerik/düzen’i itici ise o web sitesini kullanmayı bırakıyor. (1)
 5. İnsanların % 44’ü web sitesinin eğer iletişim bilgisi veya telefon numarası yer almıyorsa o web sitesini ziyaret etmeyi bırakıyor. (2)

Website optimizasyon istatistikleri

 1. Aralık 2013 ile Aralık 2015 arasında tabletten internet kullanım oranı % 30büyümüştür. (3)
 2. Aralık 2013 ile Aralık 2015 arasında akıllı telefondan internet kullanım oranı% 78 büyümüştür. (3)
 3. Aralık 2013 ile Aralık 2015 arasında masaüstü bilgisayardan internet kullanımı % 1 düşüş yaşamıştır. (3)
 4. Mobil cihazlardaki hesapların neredeyse her 3 dakikanın 2 dakikası online olarak harcıyor. (3)
 5. Yetişkinlerin % 13’ü yanlız mobil aracılığı ile internete erişiyor. %11 ise sadece masaüstü bilgisayar üzerinden internete erişmektedir. (3)
 6. Akıllı telefon ve tablet sahiplerinin % 40’ı cihazlarından B2B ürünlerin araştırmasını yapıyor. (2)

Kullanılırlık ve kullanıcı deneyimi tasarımı istatistikleri

 1. Web site ziyaretçilerinin % 47’si, web sitesinde herhangi bir bölüme bakmadan önce şirketin ürünleri/hizmetleri sayfasını ziyaret etmektedir. (2)
 2. Ziyaretçilerin % 86’sı şirketin ürünleri/hizmetleri ile alakalı bilgileri şirket web sitesinin ana sayfasında görmek istiyor. (2)
 3. Ziyaretçilerin % 64’ü şirketin iletişim bilgilerini anasayfada görmek istiyor. (2)
 4. Ziyaretçilerin % 52’si anasayfada “Hakkımızda” kısmını görmek istiyor. (2)
 5. Yönlendirme sitesi üzerinden şirketin web sitesine ulaşan ziyaretçilerin % 50’si onları yönlendirmesi için navigasyon menüsü görmek istiyor. (2)
 6. Yönlendirme sitesi yoluyla şirketin web sitesine ulaşan ziyaretçilerin % 36’sı anasayfaya dönmek için şirketin logosuna tıklamak istiyor. (2)

 

 

Bu makale sizlere sunulmadan önce bu kaynak dan ve bu kaynak dan yararlanılmıştır.

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın