Yaşamsal Konular

Aylar sonra iş mülakatı deneyimlerim

Tarihi tam olarak hatırlayamasam da bir sene geçmişti en son ki iş mülakatı tecrübemin üzerinden, giriş cümlem ile beraber sıkıcı bir konuya değinmenin acizliğini hissettirdim galiba..

Hangimiz seviyoruz ki sıkıcı iş mülakatlarını, işsiz işsiz ortalıkta dolanıp da işe girebilmek ümidiyle mülakattan mülakata atlayan birisi için  hiç de eğlenceli bir serüven değil bu iş mülakatı dedikleri velet..

Beni tanıyanlardan üniversitede okuyorsun neyin mülakatı neyin isyanı bu diyenler var herhalde?

Laf kalabalığını bırakıp konuya geçmem gerekiyor, aslında nasıl isyan etsem ifade edilmez ama başlıyorum ufaktan

Son bir aydır kendime göre uygun iş ilanlarına üniversite öğrencisi halimle öz geçmişimi gönderiyorum. Öz geçmişimi gönderdiğim yerler geri dönüş yapıyor, aradıkları eleman özelliklerine uyduğumu beyan ediyorlar telefonda, ee ? şu gün gel görüşelim diyorlar..

Gün gelip çatıyor, bendeniz garibim de işle alakalı analiz yapıp, firma hakkında bilgi sahibi olup dolu dolu çıkmaya çalışıyor patronların karşısına..

Efendim görüşme saati gelip çatıyor ve görüşme yerine gidiyorum,

Tatlı tatlı selamlaşmalardan sonra giriyor patron yaveri konuya, iş hakkında detaylı detaylı konuşuyor, hangi süreçleri bilip bilmediğim konusunda da beni tartmaya çalışıyor soruları ile..

Tüm sorulardan ve açıklamalardan sonra aradıkları kişinin ben olduğuma karar verildi sıra çalışma saati ve şekli üzerine konuşmaya gelindi.

Patron yaveri hemen tam zamanlı çalışan lazım bize diyerek izahını yapıyor, ben ise 3 aylık yaz döneminde tam zamanlı çalışabileceğimi, eylülden sonra ise sadece okul derslerimin olduğu saatlerde yerime eleman bırakacağımı ve işin aksamayacağını beyan ettim.

Hiddetli bir ses ile bize tam zamanlı çalışan lazım maalesef çalışma şartlarınız bize uymuyor, yarım zamanlı eleman ihtiyacımızda sizinle görüşelim cevabını aldım,  cevabın ardından tatlı tatlı vedalaşıp, iyi çalışmalar diyerek görüşme yerinden ayrıldım.

Konuyu kabaca özet geçerek anlattım ama Halil Sezai gibi uzun uzun isyan diyerek bağırabilirim.

evet evet isyan edebilirim,

Niteliklerim uyduğu halde, öğrenci olduğum için  çalışamamaktan

isyan edebilirim,

patronların bilişim dünyasında çalışan elemanların tam zamanlı anlayışını değiştirmemesinden..

ama sadece ve sadece isyan edebiliyorum.

Tüm iş mülakatı süreçlerine isyaaaannn…

 

90 lı yıllarda Mersin’de doğmuşum, Teknolojiye merakım küçük yaşlarda web tasarıma duyduğum ilgi ile başladı.Bu ilgim daha da katlandı Web Programcılığı, Arama Motoru Optimizasyonu ( Seo ), Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, Grafik ve Reklam sektörlerine giriş yaptım. Şu anda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın